Sanna Ansaldo – tidigare elev på Calle Flygare Teaterskola

Sanna Ansaldo gick skådespelarprogrammet på Calle Flygare Teaterskola. Under utbildningen fick hon möjlighet att på heltid fördjupa och utveckla sitt intresse för skådespeleri genom praktiskt och sceniskt arbete. Efter avslutad utbildning har hon valt att studera vidare inom skådespeleri i Australien.

Sanna Ansaldo, tidigare elev på skådespelarprogrammet på Calle Flygare teaterskola i Stockholm

Praktisk skådespelarutbildning med fokus på scenkonst

Under sin tid på skådespelarprogrammet fick Sanna ta del av allt från teaterhistoria och studieteknik till praktiskt arbete med skådespeleri, röst, tal, sång och dans.

En viktig del av utbildningen var arbetet med gruppdynamik och psykologin bakom att arbeta i grupp. För Sanna blev möjligheten att på heltid få arbeta kreativt och undersöka sitt uttryck tillsammans med andra en avgörande del av upplevelsen.

“Att på heltid ha fått skådespela är faktiskt verkligen ett privilegium. Min klass har varit så viktig för mig och en enorm del av min upplevelse på Calle Flygare.”

En trygg miljö för konstnärlig utveckling

Undervisningen på Calle Flygare leddes av yrkesverksamma lärare med lång erfarenhet från branschen, vilket skapade en trygg men samtidigt utmanande studiemiljö. Den täta sammanhållningen i klassen och det gemensamma arbetet bidrog till ett starkt sammanhang där tillit och kreativitet kunde växa.

– ”Vi har en mycket tight och fin sammanhållning och otrolig tillit till varandra vilket är mycket tack vare utbildningen”

Sanna beskriver tiden på skolan som intensiv, krävande och utvecklande – både som skådespelare och individ.

Slutproduktionen – en central del av utbildningen

En av höjdpunkterna under utbildningen var slutproduktionen där klassen tillsammans satte upp en professionell teaterföreställning på scen. Sanna medverkade i uppsättningen ”En Familj”, regisserad av Sofi Helleday, och beskriver arbetet inför och under spelperioden som en av de mest lärorika delarna av utbildningen.

– “Det roligaste jag gjort under utbildningen är att under två års tid ha fått utrymmet och privilegiet att helhjärtat utforska min kreativitet. Mitt allra bästa minne från studietiden är slutproduktionen. Så mycket fina minnen, skratt, gråt, stress, ångest och massa massa kärlek.”

Vägen vidare efter Calle Flygare

Efter examen från Calle Flygare Teaterskola valde Sanna att fortsätta sin utbildning inom scenkonst internationellt. Hon blev antagen till WAAPA – Western Australian Academy of Performing Arts i Perth, Australien, där hon fortsatte sina studier inom skådespeleri.

Hennes tid på Calle Flygare har gett henne en stabil grund inom scenkonst och teater, samt en tydlig förståelse för branschen, det konstnärliga arbetet och de många vägar som finns vidare efter utbildningen.

Sannas resa visar hur skådespelarprogrammet på Calle Flygare Teaterskola kan ge en stabil grund till fortsatt arbete och studier inom scenkonst, samt fungera som en språngbräda till en framtida karriär som skådespelare. 

Vill du läsa mer om Sannas tid på Calle Flygare Teaterskola? Läs intervjun här eller sök till skådespelarprogrammet redan idag.